Fogászati Implantátumok Típusai
Egyfázisú fog implantátumok
Az egyfázisú fog implantátum beültetésénél egy az íny vonalán kissé túlnyúló műgyökér kerül beültetésre az állcsontba. Miután a seb teljesen begyógyult – ez általában 3-4 hónapot vesz igénybe – nincs szükség új beavatkozásra, a fogpótlás azonnal felhelyezhető az implantátumra.
Ezeknek két fajtája van:
- Állcsonton keresztül vezetett implantátumok – Transosteal
- Állcsontra helyezett implantátumok – Subperiosteal
Kétfázisú fog implantátumok
A kétfázisú implantátumok beültetése során a fogpótlás két lépcsős eljárással készül.
Először egy az állcsontba fúrt üregbe helyezik az implantátumot, majd fölötte az íny összevarrásra kerül, amely után megkezdődik a néhány hónapos gyógyulási idő, melyet csontosodási folyamatnak hívunk. Amint az implantátum kellően csontosodott és már szilárdan ül az állkapocsban, onnantól alkalmas a fogpótlás megfelelő megtartására.
A kétfázisú implantátumok leggyakrabban használt fajtája az úgynevezett Csonton belüli – Endosseous – implantátumok, melyet közvetlenül az állcsontba ültetnek be. Több típusuk is létezik. Például henger, penge vagy csavar formájú fog implantátumok.
Fog implantátum méretei
A különböző implantátumokat méret szerint is meg lehet különböztetni. Ezek kiválasztásakor a rendelkezésre álló helyet illetve a csontszövet minőségét veszik figyelembe.
- Mini implantátumok: vékony, 2 – 3,5 mm átmérőjű implantátumok, melyek használata, amikor két foggyökér közötti távolság nem ad lehetőséget szélesebb implantátum használatára illetve amennyiben a meglévő csontszövetek minősége nem megfelelő
- Standard implantátumok: ahogy a neve is mutatja, ezek a leggyakrabban használt implantátumok. 3,5-4,2 mm átmérőjűek. Általában az elülső fogak (front fogak) pótlásánál használatosak
- Széles implantátumok: 4,5-6 mm átmérőjűek. Leggyakrabban a hátsó, rágófogak pótlásához használják őket
A fog implantátum anyaga
A legtöbb fogászati implantátum ugyan titánból készül, mert csak a legritkább esetekben vált ki bármiféle reakciót az emberi szervezetben, de mégis találunk különböző felszíni bevonatokkal rendelkező implantátumokat, melyek elősegíthetik a hatékonyabb csontosodást. Ilyenek lehetnek:
- sav által mart
- mikrobarázdált felszínű
- hidroxi-apatit bevonatú