Fogínysorvadás – a fogíny visszahúzódása
A fogíny visszahúzódása, azaz a fogínysorvadás ma már népbetegségnek számít!
Pácienseink az alábbi ínyproblémákkal keresnek fel minket:
- gyulladt, a fogmosás során vérző fogíny
- kellemetlen szájszag
- mozgó vagy mozgatható fogak
- eredeti helyükről "elvándorolt" fogak
Fogínysorvadás | Kialakulásának okai
A fogínysorvadás legtöbbször az alábbi ok miatt alakul ki:
- eltávolítatlan lepedék, fogkő
- nem megfelelően záró töméses és koronák
- magas tömések, koronák
- rendellenesen álló fogak
- cukorbetegség
- dohányzás
Fogínysorvadás | Megelőzés
- rendszeres, félévenkénti fogorvosi kontrollal
- megfelelő szájhigiéniás szokások elsajátításával és alkalmazásával (ld. dentálhigiénia, fogkozmetika)
- szükség esetén fogkőeltávolítással, tömések és koronák cseréjével, fogszabályozással, dohányzás mellőzésével
Miért szükséges észrevenni és kezelni a fogínysorvadást?
- a hosszú időn keresztül fennálló gyulladás elpusztítja a fogak tartószerkezetét, amely a fogak kilazulásához és akár elvesztéséhez is vezethet
- a krónikus gyulladás a szervezetet gócként terheli és további betegségek forrása lehet (pl. szívbelhártya-gyulladás, ízületi panaszok, bőrgyógyászati betegségek, súlyosbíthatja a fennálló cukorbetegséget, koraszüléshez vezethet)
Hogyan lehet gyógyítani a már kialakult fogínysorvadást?
- a fogorvos az íny és a fogágy állapotának vizsgálatával megállapítja a fogínysorvadás súlyosságát
- azonosítja a kiváltó tényezőket
- megmutatja és megtanítja a tökéletes szájápolást
- felszámolja a lepedék lerakódását elősegítő tényezőket (fogkőeltávolítás, nem megfelelő tömések, fogpótlások cseréje, magasságának beállítása, fogszabályozás)
- fertőtlenítő oldatok alkalmazása
- rendszeres, gyakorlati ellenőrző-vizsgálat
- szükség esetén sebészeti beavatkozás
A mozgó fogakat különféle fogászati SÍNEK felhelyezésével stabilizálni lehet. Ezeket a fogakat egybeköthetjük hidakkal vagy erre a célra speciálisan kifejlesztett megerősített szalagokat ragaszthatunk az érintett fogak belső felszínére. A sínezés esztétikus és jól tisztítható megoldás, melynek segítségével tartósan védjük a fogágyat.
A pácienseinknél jelentkező fogínysorvadás panaszok többnyire megszüntethetők egy-egy alaposabb tisztító kezeléssel és a helyes szájápolási szokások elsajátításával és otthoni alkalmazásával. A gyors és hosszú távú eredményhez hozzájárul a rendszeres, sok esetben egy-két havonta esedékes fogászati kontroll.
Fogínysorvadás | A fogíny visszahúzódása
Az első és legfontosabb tudnivaló, hogy a fogíny gyulladása fogínysorvadáshoz vezet, és ezáltal előbb-utóbb a fogak elvesztéséhez!
A fogíny gyulladása és a fogínysorvadás | A felnőttek 90%-a szenved benne
A fogíny és a fog körüli szövetek leggyakoribb betegsége a fogíny gyulladása (gingivitis) és a fogínysorvadás, ami a felnőtt lakosság 90%-át érinti, és aminek legfőbb oka az elégtelen szájhigiénia.
A fogínygyulladás súlyos betegségekhez vezethet, köztük a fogágy betegségéhez, ami a gyökérhártya gyulladását jelenti, illetve fogínysorvadáshoz, ami a fogíny visszahúzódása, így a fogínygyulladást mindenképpen kezelni kell.
A fogíny visszahúzódásával járó tünet a fogak állcsontban való beágyazottságának meglazulása, ami a fogíny tartós visszahúzódásához vezet a fognyakról, majd egy idő után a fogak kilazulásához, amik aztán könnyen ki is hullanak.
Fogínygyulladás | Baktériumok elburjánzása
A fogínygyulladás kialakulásáért a baktériumok jelentős elburjánzása a felelős. Ezek a baktériumok a lepedéknek nevezett anyagot képezik, ami megkeményedik és fogköveket alkot, hacsak teljesen el nem távolítjuk a fogfelszínről.
A fogínygyulladás a baktériumok által összességében okozott ártalmak és a fogkövek eredményeként alakul ki. A baktériumok bejutnak a gyulladt íny és a fogak közé, ahol úgynevezett tasakokat alkotnak, így fogíny visszahúzódik a fogak felszínéről.
Ha a gyulladásos folyamat a gyökérhártya területére is kiterjed, akkor periodontitis, azaz fogágygyulladás alakul ki, melynek következtében a fogakat rögzítő szövetek elsorvadnak és ez nagy valószínűséggel átterjed az állcsont szöveteire is. Ekkor már a fogat támasztó szövetek is meggyengülnek vagy akár le is bomlanak, elindul a fogak kilazulása, ami akár a kihullásukhoz is vezethet.
Fogínygyulladás | Tünetek
Fogínygyulladásról akkor beszélünk, ha az íny vörös, gyulladt és duzzadt. Az állapot gyakori kísérőjelensége a vérzés, illetve az íny érintésre puha lehet, azonban nem jár fájdalommal.
A fogínygyulladás kialakulása általában helyes szájhigiéniával megelőzhető, amiben fogorvosa tud önnek segíteni. A rendszeres fogászati kontroll során a fogorvos segít a helyes szájápolás elsajátításában, a fogkefe illetve a fogselyem optimális használatában, valamint a leginkább megfelelő fogkrém és öblítőfolyadék kiválasztásában.
Fogágygyulladás | Tünetek
A már kifejlődött fogínygyulladás eredményeképp rövid időn belül kialakul a periodontitis, azaz a fogágygyulladás, ami a gyökérhártya szöveteinek bakteriális gyulladását jelenti. A gyulladásos folyamatra, vagyis fertőzésre adott válaszként az emberi test olyan anyagoka termel, ami lebontja a fogakat rögzítő szöveteket, sőt gyakran még a csontszövetet is.
Így alakul ki a fogíny degeneratív betegsége, azaz a fogágygyulladás. Innen már csak egy lépés a fogak kilazulása, ami fogvesztéshez vezet. A fogágy gyulladásának legnagyobb veszélye, hogy ez egy észrevétlen, fájdalommentes folyamat.
Fogínysorvadás | A középkorú és idős emberek betegsége
A fogínysorvadás leginkább a középkorú és idős emberek betegsége. A gyökérhártya gyulladása tartós ártalmat okoz, és csak ritkán, a kevésbé súlyos esetekben remélhető a károsodott szövetek regenerációja. A megfelelően összeállított kezelési terv a helyes szájhigiénia nyomon követésével együtt javíthatja a fogíny állapotát, és késleltetheti, vagy akár meg is előzheti a súlyos állapotok kialakulását.
Ahogy már kifejtettük, a gyökérhártya gyulladásának tünetei a következők: a fogíny visszahúzódása és vérzése, valamint a kellemetlen szájszag. A fogak később kilazulnak és elmozdulnak, végezetül pedig kihullanak. A tünetek észlelésekor fontos, hogy azonnal felkeresse fogorvosát, tekintve hogy a fogszövet visszahúzódása gondos vizsgálattal és röntgennel már korai stádiumban kimutatható. Ebben a szakaszban a betegség még gyógyítható, ha azt megfelelő szájhigiénia kíséri.